Korupcia, alebo jedna lastovička jar nerobí.

Autor: Branislav Prosnan | 22.8.2013 o 16:01 | Karma článku: 11,25 | Prečítané:  769x

Rozsah korupcie v našej drahej republike je bez diskusie obrovský. Každý z nás sa už s akou takou formou korupcie určite stretol. Z pohľadu umiestnenia v svetovom rebríčku zverejnenom Transparency International „skončilo Slovensko na 62. mieste zo 176 hodnotených krajín. Je to piate najhoršie umiestnenie z krajín Európskej únie, kde horšie skončili Rumunsko, Taliansko, Bulharsko a Grécko." Podľa novšej štúdie od Ernst & Young sme v EU na treťom mieste spolu s Gréckom. Môžeme tu polemizovať čisto po našom, že to vlastne nie je až také hrozné. Môj skromný názor je, že táto problematika je omnoho rozsiahlejšia ako sa podarilo zmapovať.

 

Priemerný Slovák je však už podobnými hodnoteniami a správami o skorumpovanosti našej spoločnosti tak presýtený, že prah tolerancie má posunutý skoro na maxime. Prehliadame to podobne ako masakrovanie detí v nejakej pre nás exotickej krajine, či katastrofické predpovede o globálnom otepľovaní. Proste sme voči korupcii apatický. Poďme sa však na korupciu pozrieť všeobecnejšie zrozumiteľnejšou optikou. Proti korupčná iniciatíva PAS odhaduje, že štát, teda my všetci, prídeme ročne len pri verejných zákazkách o pol miliardy eur. POLOVICA MILIARDY, ak to ešte nerezonuje, tak skúsim číslo. Je to presne 500 000 000 eur. Keď to prerozdelím jednoduchou rovnicou, každý Slovák od novorodenca až po dôchodcu by dostal raz ročne 90 eur od štátu. Alebo každá domácnosť by dostala raz ročne 262 eur. Táto suma prevedená na komodity znamená pre každú domácnosť raz ročne ZADARMO:

 • 175 kg chleba, čo je približne moja ročná spotreba alebo,
 • 27 kg hovädzieho mäsa zadného b. k. alebo,
 • 50 kg bravčového stehna b. k. alebo,
 • 84 kg kurčaťa pitvaného, čo by mne stačilo na 2 roky alebo,
 • 333 litrov mlieka trvanlivého polotučného alebo,
 • 1363 ks vajec alebo,
 • 215 kg cukru kryštálového alebo,
 • 448 fľašiek piva 10 %.

Alebo pre spoločnosť ako takú ZADARMO:

 • Postavenie ročne 125 plavární s 25 metrovým bazénom
 • Postavenie ročne 14 nemocníc
 • Postavenie ročne 50 km diaľnic, apropo za desať rokov by sme mohli diaľnice vyvážať ako korbáčiky
 • Nákup ročne 250 ks CT zariadení (Počítačová tomografia), ktoré včasnou diagnostikou rakoviny a iných ochorení pomáhajú zachraňovať ľudské životy, a sú stále také nedostupné........

Proste, čo kto chce, nech si spočíta, a hlavne si uvedomí, že toto nám niekto, koho volíme s úsmevom na tvári, každý rok zoberie.

Korupcia, ako vidíme, a ako nám naznačujú prieskumy, je tak zažratá vo všetkých zložkách štátnej správy, že keby existoval čarovný prútik, ktorým by sa dali okamžite odstrániť všetci, viac či menej zapojení do korupcie, štátna správa by zostala v stavoch, v akých sú živočíchy evidované v červenej knihe ohrozených druhov. Dokonca v niektorých zložkách štátnej správy by to vyzeralo, ako s vtákom Dodom na ostrove Mauricius po roku 1681. Ak niekto dúfa, že zmena príde zhora, nazdávam sa, že je to nereálne. Korupciu ako takú krásne popísal František Ringo Čech (http://www.youtube.com/watch?v=CtzQDantj6A). Je to síce z Čiech, ale u nás to bude navlas aplikovateľné. Inak podľa posledných udalostí sú v tomto smere trošku pred nami. Stačí si pozrieť korupčné kauzy Rath alebo Nagyová.

Dovoľte mi zhrnúť korupčný model tak, ako ho vnímam ja:

1)       Na najvyšších priečkach máme oligarchov, ktorí sú BEZPARTAJNÍ a je im úplne jedno, či je pri moci červený, modrý, čierny alebo zelený. Sú to adresáti korupčnej pol miliardy, samozrejme odmeňujúci sprostredkovateľov, ktorí im ju darovali. Bezpartajní Oligarchovia idúc v duchu hesla "kúpiť sa dá všetko, je to len otázka ceny," dokážu spolupracovať naprieč celým politickým spektrom na tom, aby sa dostali k našej spoločnej pol miliarde.

2)       Strany, čiže sprostredkovatelia, ako také majú za úlohu obsadiť v čo najhojnejšom počte miesta v štátnej správe, aby mohli zabezpečiť presun danej sumy smerom k oligarchom, samozrejme nie nezištne. To je možné jedine s našim mandátom, takže politici nás voličov musia zmasírovať, čo sa deje hlavne pred voľbami.

3)       A na záver to najdôležitejšie. Naša spoločná úloha "VLAJKONOSIČOV." My všetci občania - voliči, preberáme bez najmenšieho zaváhania dôsledky straníckej mediálnej masáže. Sami dokonáme túto pre nás vopred prehratú hru ako "vlajkonosiči." Vlajkonosiči preto, lebo sme schopní útočiť jeden na druhého a bojovať za vlajku obľúbenej strany bez ohľadu na osobné straty, realitu. Dokážeme sa pre ňu rozkmotriť s celou rodinou, priateľmi, láskami a znenávidieť jeden druhého. Dokážeme prehliadať korupčné škandály našej obľúbenej strany s "argumentom" alebo skôr ospravedlnením, že tá druhá má škandálov omnoho viac. V konečnom dôsledku sme takpovediac korupčne zmierení, ba čo je horšie, sme hlavným článkom v tejto pre nás nevýhodnej hre. My ju však hráme s nadšením stále ďalej a ďalej. Tieto naše neustávajúce „kortešačky" dokonale zatemňujú triezvy pohľad na neutešený stav v spoločnosti, ale hlavne nedávajú nádej na rozumné východiská. Ruku na srdce. Kto sa v tomto opise nenašiel, tak minimálne vo svojom blízkom okolí pozná niekoho spadajúceho do skupiny "Vlajkonosič." Aj ja som ním bol a veľmi odhodlaným. Dnes, keď sa mi podarilo odosobniť sa a reálne bez emócii spracovať fakty, viem, že všade sa niečo nájde, takže nikto ruku do ohňa nedá. Skôr platí naprieč celým politickým spektrom ruka ruku myje. Táto naša „zurvalosť" len nahráva tvorcom hry z bodu 1), a oni v tej našej trme-vrme, priamo pred našimi zrakmi pokojne pokračujú v našom ožobračovaní. Ba čo viac s naším požehnaním.

Rozmýšľal som, ako by sa to dalo zvrátiť. Proste vymyslieť nástroj, mechanizmus. Nič som však nenašiel. Až raz v jeden piatkový večer, pri sledovaní Show Jana Krause, som zostal ako hypnotizovaný. Riešenie sa zhmotnilo v podobe nenápadného Martina Daňa. Pri jeho rozprávaní som zacítil závan, teda skôr jemný poryv, s nádychom  niečoho veľmi neobvyklého, ako keď po zime prvý krát zacítite vo vzduchu jar. Opisoval tam ako chodí s kamerou a natáča štátnych úradníkov, ktorým sa to vôbec nepáči. Hneď som pozrel všetky jeho príspevky na youtube a poviem vám, stálo to za to. Arogancia a podráždenosť štátnych úradníkov, v konfrontácii s kamerou v rukách občana, bola priam hmatateľná. Tento pán, aj na úkor osobného šikanovania, ktoré, ak sa mu ešte od štátnych orgánov nedostalo, určite sa mu v hojnej miere dostane, otrčil povestné zrkadlo pravdy do tvárí tých, čo boli a sú presvedčení o vlastnej bohorovnosti. „Takže prvá lastovička konečne zosadla," napadlo ma. Žeby to bola naozaj predzvesť jari? Po tomto si osobne myslím, že jedinou možnosťou ako s korupciou bojovať je naša občianska angažovanosť v podobných aktivitách aké začal Martin Daňo. Pri takomto tempe rozkrádania, pre nás a hlavne po nás, zostane len spálená zem. Ide proste o jednoduché počty. Ak občianska kontrola v štátnej správe bude taká ojedinelá ako je teraz, bude mať štátny moloch veľa priestoru na zapchanie úst ojedinelého krikľúňa. Ak nás však bude viac, ktorí poukážeme na každú, aj keď malú nespravodlivosť, tak spoločenský tlak dokáže eliminovať toto dnešné štátne Eldorado. Nie som naivný a nemyslím si, že klesneme hneď na korupčnú úroveň severských štátov. Predsa len je to o mentalite. A tá naša, cepovaná 40-timi rokmi socializmu, kde kradnutie bolo na úrovni aerobnej aktivity, sa neprerobí za noc. Je už vtlačená v našej DNA. Pre mňa bude obrovský úspech, ak sa niekde v ďalekej budúcnosti dostane nám všetkým ukradnutá pol miliarda aspoň na polovicu. Potom si, ak toho budem ešte účastný a schopný, šťastne podskočím s vedomím, že sme neprišli ročne o 25 km diaľnic, 7 nemocníc,  ..........

Apropo, ja verím, že aj jedna lastovička jar spraví, lebo jari sú lastovičky ukradnuté. Ale nechajme sa prekvapiť.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Fotografka z Tour: Sagan má výraznú tvár, je fotogenický. Je to prosto chlap

Češka Markéta Navrátilová bola dlhé roky jedinou ženou, ktorá fotila Tour de France z motorky.

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Za dva roky dali prácu 80 ľuďom.

AUTO

V garáži opatruje rodinné dedičstvo: Škodu 120 GLS

Najdrahšia verzia škodovky mala ako jediná olejový chladič.


Už ste čítali?